A textilművészet szakmai kulturális örökségének gondozása
A kezdet 1968 – Ernst Múzeum
Magyarországon az 1960-as évek második felére érkezett el az az idő, amikor a kultúrpolitika megengedte, hogy a nagy mammut kiállítások helyett a művészeti ágak, külön külön mutatkozhassanak be egy egy kiállítással. Így kerülhetett sor 1968-ban az Ernst Múzeumban a Textil – Falikép ’68 című kiállításra.
Biennálék
Az 1970-ben útjára indított I. Fal- és Tértextil Biennále igazolta annak az elhatározásnak a megalapozottságát, hogy Dunántúlon, Vas megyében – a textilipar egykori fellegvárában – Szombathelyen teremtsék meg a „szálművészet” fórumát. 1970-ben egy kategóriából, a fal- és tértextilből kiindult kiállításfolyam az évek előrehaladtával további kategóriákkal bővült. 1973-tól megjelent az ipari textil biennálé, majd 1975-ben a miniatűrtextil biennálé, amely 1976-ra nemzetközi megmérettetéssé vált
Miért lett Triennálé? 2002-ben a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének Textil Szakosztálya és a Szombathelyi Képtár vezetősége úgy döntött, hogy ezentúl három évente hívja seregszemlére a textilművészeket: a biennálék helyébe így a triennálék léptek. Szombathely az elmúlt több, mint 50 esztendő alatt 78 textilművészeti kiállításnak adott otthont biennálé és triennálé formájában. Olvassa tovább a cikket, itt…
Forrás: Cebula Anna igazgató, művészettörténész a Szombathelyi Képtár főmuzeológusa
Kép: E.SZABÓ Margit : ARANYLEMEZEK 2008, 224×180 cm, 80-12 cm o gömbök Fotó: Molnár Géza